Jak radzić sobie z depresją w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy, ze względu na swoją specyfikę, charakteryzującą się zmianami atmosferycznymi (zmniejszająca się ilość nasłonecznienia w ciągu dnia, skracający się dzień, spadek temperatury, z którym wiąże się okres deszczów, następnie opadów śniegu) powoduje w konsekwencji zmianę aury na mniej korzystną dla człowieka, więc wywołującą zdecydowany wpływ na nasz nastrój. Obniżenie nastroju wywołane zmianami atmosferycznymi może nakładać się na problemy, które występują od dłuższego czasu, z którymi pojawiają się trudności w ich rozwiązaniu, czego efektem może być utrzymujące się przygnębienie, poczucie nieprzemijającego smutku, rozżalenie, złość wywołana niejasnymi przyczynami itp. Można by to ogólnie nazwać stanem depresji jesiennej, czyli wywołanej w określonym czasie.

Jak można sobie z tym radzić?

1. Warto w tym okresie zadbać o siebie - w szczególności o nastrój, na którego poprawie w szczególności zależy. Często różne osoby dotknięte takim stanem zaczynają stawiać sobie coraz większe wymagania, których ze względu na małą ilość energii i ogólny stan zmęczenia, nie są w stanie realizować, tym samym zwiększają swoją frustrację i nastrój może ulec pogorszeniu. Ważne jest tak naprawdę, by być WYROZUMIAŁYM DLA SIEBIE !!! Oznacza to stawianie sobie celów małych, możliwych do osiągnięcia, realizowanych w krótkim czasie, najlepiej planowanie każdego dnia, dopasowując własne możliwości do stawianych celów.

2. Uwzględnienie w swoich planach czasu dla siebie - takiego, który daje relaks, odprężenie, przyjemność. Może to być rozwijanie własnych zainteresowań, np. czytanie, fotografowanie, bądź obróbka zdjęć, filatelistyka, uczenie języka dla własnych potrzeb pozazawodowych, aktywność fizyczna (spacer, pływanie, joga, fitness itp.), medytacja, modlitwa, trening relaksacyjny, słuchanie przyjemnej muzyki, przy większych możliwościach czasowych - wyjazd w przyjemne miejsce itp. Mylne jest postrzeganie czasu dla siebie, kiedy spędza się go bezmyślnie, np. oglądanie telewizji bez konkretnego celu, bezwiedne przeglądanie stron internetowych, korzystanie z różnych gier komputerowych, które zabiera znaczną część czasu i nie przynosi konkretnych efektów (uciekanie przed różnymi zobowiązaniami, problemami i zajęcie czymś czasu), częste spotkania towarzyskie, na których spożywa się duże ilości alkoholu i zazwyczaj takie spotkania nie zmieniają niczego w życiu (spotkania bardziej oparte na alkoholu, niż na ważności spotkania się z określonymi ludźmi).